Luka Dončić in njegova izobrazba
Zgodba mlade, na svetovnem merilu vzpenjajoče zvezde, se je vsekakor vtisnila v srce vsakega ljubitelja športa, natančneje ljubitelja košarke. Govorimo seveda o Luki Dončiću, ki se je že od malega nauduševal nad igranjem košarke. Pred kratkim pa se je celo boril za naslov najboljšega evropskega košarkarja. Ta mu je sicer za las ušel in kasneje pristal vseeno na dobrem drugem mestu. Njegovi uspehi se kar vrstijo. Začelo se je s krstnim nastopom leta 2015 za ekipo madridskega Reala, ko je bil star samo 16 let. Če preskočimo nekaj let pa vidimo njegovo silovito karierno rast, saj je samo v nekaj letih postal dvanajsti Slovenec, ki je bil izbran v ligo NBA.
Zvezda moštva Dallas Mavericks – Luka Dončić
Ali je lahko izobrazba pri vzpenjajoči košarkarski legendi sploh predmet vprašanja?
Pred kratkim mi je bila na fakulteti iz strani profesorice zastavljena naloga, v kateri bi morala opredeliti, koliko se mi osebno zdi pomembna izobrazba, ko pride do takšne športne zvezde svetovnega kova.
Med pregledovanjem osebne biografije Luka Dončića sem sicer našla samo podatek o tem, katero osnovno šolo je obiskoval (OŠ Mirana Jarca). Kasneje pa je znotraj njegova prvega kluba, ki je bil Union Olimpija, obiskoval tudi košarkarsko šolo za mlade.
Šolski sistem v Sloveniji je na žalost sestavljen tako, da te 12-13 let izobražuje preveč na splošno in velika večina šolarjev na osnovni šoli in pa kasneje tudi dijakov v srednji šoli na koncu sploh ne zna narediti velike karierne odločitve, saj je preprosto šolski sistem mnogo preveč posplošen, ko pride do usmerjanja vsakega posameznika na pravo karierno pot, glede na njegove močne osebnostne značilnosti. Seveda je to zelo kompleksna tema in je o njej težko razglabljati brez neke prave osnove, vendar kakor pravim gre tukaj za osebno mnenje.
Luka Dončić je po mojem osebnem mnenju zelo dober primer, kakšno moč ima lahko prava miselna usmerjenost in pa seveda dobra samodisciplina.
Fant je pri svojih rosnih letih vedel kaj si želi početi v svojem življenju in je zaradi spodbude staršev in bližnjih prišel tako daleč. Za kar so potrebne utrjene osebnostne lastnosti, ki pa jih na žalost v svetu konvencionalne izobrazbe premalo poudarjajo.
Odgovor na vprašanje, če je lahko izobrazba sploh predmet vprašanja pa je na tej točki že verjetno jasen…
Zato sem ob tem določenem vprašanju profesorice pričela razmišljati o tem, kaj je spoh izobrazba pri tako visoki stopnji profesionalizacije?
Nekje sem prebrala tezo gospoda Malcolma Gladwell-a, da je za to, da si zares dober v eni stvari potrebnih 10.000 ur in, če se lahko na tej točki uprem na to tezo, lahko brez vsakega dvoma rečemo, da ima Luka Dončić neverjetno dobro izobrazbo v svetu igranja košarke, saj je za svojo dobro igro verjetno potreboval krepko več kakor pa le 10.000 ur.
Če pa bo kdaj zanj postala težava, da nima izobrazbe na listu papirja, se lahko kasneje v življenju kadarkoli izobrazi v željeni smeri. Mogoče je vredno omeniti tudi to, da če bi po mojem mnenju sledil srednješolski izobrazbi in pa kasneje odšel tudi na pot izobraževanja na fakulteti, svoje igre ne bi tako dobro izpilil in ne bi prišel tako daleč, kakor je zdaj, ko je bil njegov glavni fokus na samem igranju košarke.